0
0

کنترلر شارژ خورشیدی چیست؟

413 بازدید

کنترل‌کننده شارژ خورشیدی، برق ورودی به بانک باتری را از آرایه خورشیدی مدیریت می‌کند. این تضمین می‌کند که باتری‌های چرخه عمیق در طول روز بیش از حد شارژ نمی‌شوند و برق در طول شب به سمت پنل‌های خورشیدی جریان نمی‌یابد و باتری‌ها را تخلیه نمی‌کند. برخی از کنترل‌کننده‌های شارژ با قابلیت‌های اضافی مانند روشنایی و کنترل بار در دسترس هستند، اما مدیریت نیرو وظیفه اصلی آن است.

کنترلر شارژ خورشیدی در دو فناوری مختلف PWM و MPPT موجود است. نحوه عملکرد آنها در یک سیستم بسیار متفاوت از یکدیگر است. شارژ کنترلر MPPT گرانتر از شارژ کنترلر PWM است و اغلب ارزش پرداخت پول اضافی را دارد.

 

کنترلر شارژ خورشیدی PWM

یک کنترلر شارژ خورشیدی PWMمخفف “Pulse Width Modulation” است. اینها با ایجاد اتصال مستقیم از آرایه خورشیدی به بانک باتری کار می کنند. در طول شارژ انبوه، هنگامی که اتصال مداوم از آرایه به بانک باتری وجود دارد، ولتاژ خروجی آرایه به ولتاژ باتری کاهش می یابد. با شارژ شدن باتری، ولتاژ باتری افزایش می‌یابد، بنابراین ولتاژ خروجی پنل خورشیدی نیز افزایش می‌یابد و از انرژی خورشیدی بیشتری در هنگام شارژ استفاده می‌کند. در نتیجه، باید مطمئن شوید که ولتاژ اسمی آرایه خورشیدی را با ولتاژ بانک باتری مطابقت دهید. *توجه داشته باشید که وقتی به پنل خورشیدی 12 ولتی اشاره می کنیم، به معنای پنلی است که برای کار با باتری 12 ولتی طراحی شده است. ولتاژ واقعی یک پنل خورشیدی 12 ولت، هنگامی که به یک بار متصل می شود، نزدیک به 18 Vmp (ولت در حداکثر توان) است. زیرا برای شارژ باتری به منبع ولتاژ بالاتری نیاز است. اگر باتری و پنل خورشیدی هر دو با یک ولتاژ شروع به کار کنند، باتری شارژ نمی شود.

یک پنل خورشیدی 12 ولتی می تواند باتری 12 ولتی را شارژ کند. یک پنل خورشیدی 24 ولت یا آرایه خورشیدی (دو پنل 12 ولتی به صورت سری) برای بانک باتری 24 ولت مورد نیاز است و آرایه 48 ولت برای بانک 48 ولت مورد نیاز است. اگر بخواهید یک باتری 12 ولتی را با یک پنل خورشیدی 24 ولتی شارژ کنید، بیش از نیمی از انرژی پنل را دور خواهید انداخت. اگر بخواهید یک بانک باتری 24 ولتی را با یک پنل خورشیدی 12 ولتی شارژ کنید، 100٪ پتانسیل پنل را دور می اندازید و ممکن است باتری را نیز خالی کنید.

کنترلر شارژ خورشیدی MPPT

کنترلر شارژ خورشیدی MPPT مخفف عبارت “Maximum Power Point Tracking” است. ولتاژ Vmp پانل را اندازه گیری می کند و ولتاژ PV را به ولتاژ باتری تبدیل می کند. از آنجایی که برق کنترل کننده شارژ برابر با برق کنترل کننده شارژ است، هنگامی که ولتاژ کاهش می یابد تا با بانک باتری مطابقت داشته باشد، جریان افزایش می یابد، بنابراین شما از توان بیشتری از پنل استفاده می کنید. شما می توانید از یک آرایه خورشیدی با ولتاژ بالاتر نسبت به باتری استفاده کنید، مانند پانل های خورشیدی 60 سلولی اسمی 20 ولتی که به راحتی در دسترس هستند. با یک پنل خورشیدی 20 ولتی، می توانید یک بانک باتری 12 ولتی را شارژ کنید، یا دو باتری سری می توانند تا یک بانک باتری 24 ولتی را شارژ کنند، و سه باتری سری می توانند تا یک بانک باتری 48 ولتی را شارژ کنند. با این کار طیف گسترده ای از پنل های خورشیدی که اکنون می توانند برای سیستم خورشیدی خارج از شبکه شما استفاده شوند را باز می کند.

ویژگی های کلیدی کنترلر شارژ خورشیدی عبارتند از:

  • شارژ چند مرحله ای بانک باتری – برای باتری های سالم تر، میزان توان تنظیم شده به باتری ها را بر اساس میزان شارژ آن تغییر می دهد.
  • حفاظت از جریان معکوس – پانل های خورشیدی را از تخلیه باتری ها در شب هنگامی که برق از پانل های خورشیدی نمی آید، متوقف می کند.
  • قطع ولتاژ پایین – وقتی باتری کم است بار متصل را خاموش می کند و وقتی باتری دوباره شارژ می شود دوباره روشن می شود.
  • کنترل روشنایی – نور متصل را بر اساس غروب و سحر روشن و خاموش می کند. بسیاری از کنترل‌کننده‌ها قابل تنظیم هستند و تنظیمات را برای چند ساعت یا تمام شب یا جایی در این بین امکان‌پذیر می‌کنند.
  • صفحه نمایش – ممکن است ولتاژ بانک باتری، وضعیت شارژ، آمپرهای ورودی از پنل خورشیدی را نشان دهد.

منبع:

https://www.altestore.com/

مطالب بیشتر:

اینورتر خورشیدی چیست و وظایف آن چیست

باتری های خورشیدی و طول عمر آنها

انرژی پاک چیست

 

دوره های آموزشی ما:

 

دوره جامع طراحی و نصب نیروگاه خورشیدی

طراحی و نصب توربین بادی

مدیریت پروژه نیروگاه خورشیدی

انرژی‌های تجدید پذیر وتجدید ناپذیر (مقایسه ,مزایا,معایب)

 

درباره آکادمی مازند سولار

آکادمی مازند سولار یک مجوعه پیشرو در زمینه نصب و فروش پنل‌های خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر و ارائه آموزش های حرفه ای در خصوص انرژی های تجدیدپذیر  است. هدف ما ارتقاء استفاده از انرژی‌های پاک و کاهش آلودگی هوا است. با تیمی متخصص و با تجربه ، ما برای ارائه راهکارهای انرژی‌های نوین و سازگار با محیط زیست آماده‌ایم. به ما بپیوندید و به یک آینده سبز و پرنشاط کمک کنید.

[وب‌سایت ما](mazandsolaracademy.ir) | تماس با ما:  09115607171 – 0113310544

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=3602
اشتراک گذاری:
نویسنده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کنترلر شارژ خورشیدی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.