0
0

پنج پیشرفت برتر انرژی خورشیدی در سال 2021

62 بازدید

پنج پیشرفت برتر انرژی خورشیدی در سال 2021

با توجه به تمایل بسیار زیاد کشورها به استفاده از  انرژی خورشیدی و استقبال قابل توجه از این انرژی پاک در سراسر دنیا، هر ساله تکنولوژی مرتبط با این انرژی شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی می‌باشد. در ادامه با برخی از پیشرفت های حاصله در سال ۲۰۲۱ آشنا می‌شویم.

الف- فناوری هیدروژن سبز

سال 2021 شاهد افزایش چشمگیر علاقه به هیدروژن سبز بود. این مفهوم علاقه شرکت‌های سراسر جهان را برانگیخت و در طول سال محبوبیت پیدا کرد.

در بریتانیا، شرکت های بزرگی مانند Octopus Energy و RES در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری قابل توجه در توسعه سایت های تولید هیدروژن سبز در سراسر کشور هستند. هدف این سایت ها “تسریع در کربن زدایی مشاغل صنعتی” است. به طور کلی، این پروژه، و پروژه‌های مشابه، کمک به استقلال بیشتر بریتانیا در زمینه انرژی است.

در سوئیس و کانادا، نیز روش های نوآورانه برای تولید هیدروژن سبز بررسی و ایجاد شده است به عنوان مثال فناوری الکترولیز یکی از این رپشهاست که در آن می توان هیدروژن سبز را از هر منبع آبی، از جمله آب شور، تولید کنند. علاوه بر این، سیستم‌های EBH2 با استفاده از برخی مواد سیلیکونی HPQ در حال تولید مواد سیلیکونی سبز هستند.

ب- افزایش کارایی با توسعه سلول های خورشیدی

توسعه دهندگان سلول های خورشیدی و ماژول ها به دنبال راه هایی برای به حداکثر رساندن بازده پنل های PV هستند. به عنوان مثل،  تولیدکنندگان چینی JinkoSolar و LONGi امسال برای فناوری‌های سیلیکون کریستالی خود از راندمان تبدیل خورشیدی 25 درصد پیشی گرفته‌اند.

همچنین، دانشمندان استرالیایی یک سلول خورشیدی سیلیکونی دو وجهی با راندمان 24.3 درصد در جلو و 23.4 درصد در عقب ساخته اند که خروجی موثری در حدود 29 درصد دارد. در دسامبر 2020، شرکت Oxford PV مستقر در انگلستان، رکورد بازده جدیدی را برای سلول های خورشیدی پروسکایتی خود با 29.52 درصد ثبت کرد و ساخت سایت تولید سلول های خورشیدی پشت سر هم پروسکایت روی سیلیکون خود را در ماه جولای به پایان رساند. این شرکت اکنون انتظار دارد تولید تجاری کامل خود را در سال 2022 با ظرفیت تولید سالانه 100 مگاوات آغاز کند.

ج- Agrivoltaics

حداکثر استفاده از زمین های کشاورزی با نصب پنل های خورشیدی(Agrivoltaics) روی محصولات، بخش کوچک اما رو به رشدی از بازار خورشیدی است. تولید برق خورشیدی باعث می شود مزارع خودپایدار شوند و سایه‌اندازی از صفحات خورشیدی می‌تواند با کاهش تبخیر، عملکرد محصول را افزایش داده و مصرف آب را کاهش دهد.

چندین پروژه جدید در اروپا در سال جاری آغاز شده است، از جمله:

  • سرمایه گذاری مشترک بین ارائه دهنده خدمات خورشیدی Greencells و توسعه دهنده ایتالیایی Renewable Consulting
  • گروه انرژی های تجدیدپذیر آلمان BayWa r.e. توسعه پروژه خود در هلند
  • نیروگاه های آزمایشی Enel Green Power در جنوب اروپا
  • پروژه های Sapiens Energía در اسپانیا برای مطالعه رشد میوه های استوایی تحت تاسیسات خورشیدی.

در خارج از اروپا نیز پروژه هایی در ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده در حال انجام است.

د- فناوری های لایه نازک

در حال حاضر پنل های خورشیدی سیلیکون کریستالی حدود 90 درصد از بازار خورشیدی را در اختیار دارد، اما در کنار این پنل ها، پنل های خورشیدی موسوم بعه لایه نازک بسیار مورد توجه کاربران انرژی خورشیدی قرار گرفته است. باید گفت، در همین حال  محدودیت های تجاری ایالات متحده بر واردات از چین – به ویژه با نگرانی در مورد تولید پلی سیلیکون در سین کیانگ – فرصت هایی را برای تولیدکنندگان لایه نازک ایجاد کرده است.

 

علاوه بر این، شرکت First Solar مستقر در ایالات متحده که ماژول‌ها و پنل‌های خورشیدی کادمیوم تلوراید را تولید می‌کند، در ژوئن اعلام کرد که 689 میلیون دلار برای ساخت سومین کارخانه تولیدی خود در ایالات متحده سرمایه‌گذاری می‌کند و ظرفیت تولید داخلی خود را 3.3 گیگاوات افزایش می‌دهد. این نیروگاه ظرفیت شرکت را با هدف قرار دادن بازار خورشیدی در مقیاس کاربردی در ایالات متحده به 6 گیگاوات افزایش می دهد. در ماه ژوئیه، این شرکت اعلام کرد که در حال ساخت یک کارخانه 3.3 گیگاواتی در هند است و تقاضا برای فناوری CdTe خود را در سطح رکوردی گزارش می دهد.

 

سازنده چینی China National Building Materials (CNBM) که صفحات نازک مسی ایندیوم گالیوم دیزلنید (CIGS) را تولید می کند، در حال توسعه تولید خود با افزودن 1 گیگاوات ظرفیت برای ماژول های CdTe است.

ه- آسیا و آفریقا به تلاش های خورشیدی خود سرعت می بخشند

با افزایش سریع شهرنشینی و رشد اقتصادی، آفریقا استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را افزایش می دهد. در سال ۲۰۲۱ شاهد آن بودیم که دولت‌های آفریقایی به دنبال راه‌هایی برای بهبود دسترسی به انرژی و همچنین علاقه قابل توجه سرمایه‌گذاری‌های خارج از کشور بودند.

در طول سال، نیروگاه‌ها و پروژه‌های خورشیدی مختلف، به‌ویژه در آفریقای جنوبی، آغاز شدند که انرژی پاک بیشتری برای تامین انرژی خانه‌ها تولید می‌کنند. و سرمایه‌گذاران اروپایی، مانند شرکت سوئدی Trine که به هر کسی اجازه می‌دهد در انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری کند، اعلام کردند که برای تامین مالی پنج پروژه خورشیدی از جمله سایت‌هایی در نایروبی و ژوهانسبورگ به اندازه کافی جمع‌سپاری کرده‌اند.

هند به‌عنوان سومین مصرف‌کننده بزرگ انرژی در جهان، امسال رشد قابل‌توجهی داشته است، زیرا آنها با سفری وحشتناک با کووید-19 مبارزه کردند.

اهداف جسورانه آنها باعث شده است که آنها توسعه انرژی خود را افزایش دهند زیرا قصد دارند تا سال 2030 ظرفیت انرژی تجدیدپذیر خود را چهار برابر کنند. طی 9 ماه اول سال جاری، این کشور 8.8 گیگاوات انرژی خورشیدی اضافه کرد. هند با ورود به سال 2022 با بیشترین تقاضا برای انرژی در سراسر جهان، با جذب عظیم آن در صنعتی شدن و همچنین افزایش اقتصاد و جمعیت مواجه خواهد شد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=1846
اشتراک گذاری:
ایمان حسن خانی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد پنج پیشرفت برتر انرژی خورشیدی در سال 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.