0
0

نگاهی بر معایب استفاده از انرژی خورشیدی

60 بازدید

اگرچه دلایل زیادی برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر سازگار با محیط زیست به ویژه انرژی خورشیدی وجود دارد، اما انرژی خورشیدی برای همه بهترین گزینه نیست. بعبارتی، برخی از معایب استفاده از این انرژی عبارتند از:

– نیاز به سرمایه گذاری اولیه قابل توجه

-عدم دسترسی به خورشید در شب کار

– هزینه بر بودن ذخیره انرژی

– محدودیت های فضایی

–  اهمیت مکان در تولید انرژی

در ادامه به شرح موارد فوق می‌پردازیم.

 

* نیاز به سرمایه گذاری اولیه قابل توجه

نصب اولیه یک سیستم انرژی خورشیدی یا همان نیروگاههای خورشیدی می تواند از قبل بسیار پرهزینه باشد و هر شرکتی گزینه های قیمت گذاری متفاوتی را ارائه می دهد. این هزینه می تواند بسته به مکان، تعداد پنل های خورشیدی مورد نیاز، الزامات نصب و هزینه کار متفاوت باشد. به همین دلیل، تامین این هزینه ها ممکن است برای برخی خانوارها دشوار باشد و گرفتن وام یاپس انداز طولانی مدت ممکن است تنها گزینه برای خرید باشد.

* عدم دسترسی به خورشید در شب کار

انرژی خورشیدی برای تولید برق در شب، زمانی که خورشید بیرون نیست، به شبکه های شهری متکی است. برخی از سیستم‌های خوشیدی یا به عبارتی نیروگاه های خورشیدی دارای یک باتری پشتیبان اختیاری هستند اما همه با این گزینه در دسترس نیستند. بنابراین وقتی خورشید بیرون نیست، با صرف هزینه بیشتر باید سیستم پشتیبان تهیه کرد و یا اینکه باید مانند بقیه به شبکه انرژی تکیه نمود.

* هزینه بر بودن ذخیره انرژی

در نیروگاه ها و سیستم‌های تولید برق خورشیدی اگر بلافاصله از انرژی خورشیدی استفاده نکنید، باید روی باتری ها ذخیره شود، که هم هزینه بر است و هم فضا اشغال میکند. این باتری ها در روز شارژ می شوند تا در شب انرژی لازم برای استفاده داشته باشید.

* محدودیت های فضایی

در تأمین برق به وسیله انرژی خورشیدی هرچه به برق بیشتری نیاز داشته باشید، به پنل های خورشیدی بیشتری نیاز خواهید داشت، که منجر به گرفتن فضای بیشتری می شود که باید از آن استفاده کرد. در واقع، همه سقف‌ها فضای کافی برای تجهیز تعداد پنل‌های خورشیدی مورد نیاز مشتریان را ندارند، هرچند پنل های خورشیدی را می توان در حیاط نیز نصب کرد، اما نیاز به دسترسی به مقدار زیادی نور خورشید دارد، بنابراین حیاط در صورتی که درخت نیز داشته باشد کافی نیست.

* اهمیت مکان در تولید انرژی

اگرچه خورشید منبع انرژی فراوانی است، اما شدت و در دسترس بودن آن می تواند در سراسر جهان متفاوت باشد. بسته به جایی که زندگی می کنید، شرایط آب و هوایی ممکن است بارانی تر و ابری تر از مکان های دیگر باشد. در برخی از نقاط جهان، مانند آلاسکا، خورشید برای روزها در زمستان ظاهر نمی شود، که می تواند برای کسانی که به منابع انرژی خورشیدی تکیه می کنند مشکل باشد.

خورشید گرفتگی همچنین می تواند بر مولدهای انرژی خورشیدی تأثیر بگذارد. در طول یک خورشید گرفتگی، کسانی که دارای سیستم های خورشیدی هستند باید از منابع دیگر برق برای تکمیل کاهش انرژی خورشیدی استفاده کنند.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که نور خورشید کم است، برنامه ریزی مهمترین گزینه است. همچنین، باید پشتیبان‌گیری کافی از باتری داشته باشید تا در زمان‌های تاریک بگذرید.

 

منبع:justenergy

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=1866
اشتراک گذاری:
ایمان حسن خانی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نگاهی بر معایب استفاده از انرژی خورشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.