0
0

معماری سبز

90 بازدید

انرژی تولید شده از منابع تجدیدپذیر طبیعی و به راحتی دوباره پر می شود، انرژی تجدیدپذیر نامیده می شود. این منابع نور خورشید، آب، باد، جزر و مد، گرمای زمین گرمایی و زیست توده موجود در طبیعت هستند. معماری و طراحی ساختمان با استراتژی برای گنجاندن منابع انرژی تجدیدپذیر در قرن بیست و یکم یک اختلال حیاتی خواهد بود. گزینه های جدید انرژی و جایگزین های انرژی به ساختمان های سبز سازگار با محیط زیست شکل می دهند.

ویژگی های ساختمان سبز

ویژگی هایی که در ساخت یک ساختمان سبز نقش دارند عبارتند از:

 • استفاده بهینه از انرژی، آب و سایر منابع تجدیدپذیر.
 • ادغام فرآیندهای کاهش آلودگی و زباله و حمایت از استفاده مجدد و بازیافت زباله.
 • شاخص کیفیت هوای محیطی داخلی خوب
 • استفاده از مواد غیر سمی، اخلاقی و پایدار.
 • توجه به محیط در طراحی، ساخت و بهره برداری.
 • بررسی کیفیت زندگی ساکنین در طراحی، ساخت و بهره برداری.
 • ساختارهایی که امکان سازگاری با آب و هوای متغیر را فراهم می کند.

ساختمان های سبز ممکن است دفتر، خانه، مدرسه، بیمارستان، مرکز اجتماعی یا هر نوع ساختمان دیگری که شامل ویژگی های ذکر شده در بالا باشد.

نصب پنل های خورشیدی در شهرها

کاربردهای انرژی های تجدیدپذیر در معماری و شهرسازی

 • انرژی خورشیدی :

 •  انرژی خورشیدی در صدر فهرست منابع انرژی تجدیدپذیر، منبعی پایدار، ایمن و قابل اعتماد است. انرژی خورشیدی نور خورشید را مستقیماً از طریق سلول های فتوولتائیک (PV) یا به طور غیرمستقیم با استفاده از انرژی متمرکز خورشیدی (CSP) به الکتریسیته تبدیل می کند. این ارزانترین نوع منبع انرژی تجدیدپذیر است و ادغام آنها در طراحی ساختمان اکنون مشهود است. این می تواند آب را پمپ کند، می تواند برای تبرید، ارتباط و شارژ باتری ها استفاده شود. معماران مشغول نوآوری در مقیاس، نسبت، متریال، طرح رنگ و تعادل ساختمان هستند تا این فناوری را در طراحی بگنجانند. در سال 2014، هلند از «مسیرهای دوچرخه‌سواری خورشیدی» در تلاش برای مهار این انرژی رونمایی کرد. مسیر دوچرخه سواری Solar Road شامل ماژول‌های بتنی است که هر کدام از آنها 2.5 تا 3.5 متر است که با پنل‌های خورشیدی پوشیده شده با شیشه‌های سکوریت تعبیه شده‌اند.
 • انرژی باد  :

 • زمانی تولید می شود که توربین های بادی انرژی جنبشی باد را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند که یک ژنراتور را برای تولید انرژی پاک و بدون هرگونه انتشار گازهای گلخانه ای راه اندازی می کند. حدود 1 درصد از انرژی تولید شده در جهان از نیروی باد تامین می شود. یک توربین 2 مگاواتی می تواند انرژی بدون آلایندگی تولید کند تا انرژی 500 خانه را به مدت یک سال تامین کند! امروزه انرژی بادی شکل گسترده ای از انرژی جایگزین در سطح جهان است. همچنین ممکن است از انرژی باد در طراحی برای تهویه طبیعی و تنظیم دما در ساختمان ها استفاده شود و در نتیجه مصرف انرژی با جایگزینی تهویه مطبوع کاهش یابد. شهر مصدر در ابوظبی سعی کرده است با گرفتن باد از بالا و نفوذ آن به سطوح پایین، تهویه طبیعی ایجاد کند، شبیه به مکانیسم سنتی برج های باد.
 • برق آبی :

 • نیرویی است که از انرژی جنبشی جریان یا ریزش آب در بدنه های آبی مانند دریاچه ها، نهرها، مخازن، رودخانه ها، سدها و تالاب ها به دست می آید.  انرژی آب همچنین برای تولید الکتریسیته در چرخه طبیعی آب هنگامی که آب تبخیر می شود و ابرهایی را تشکیل می دهد که به صورت باران پایین می آیند، مهار می شود.  این فناوری به خوبی اثبات شده و قابل اعتماد است، استفاده کمی از سوخت در تولید وجود دارد و بنابراین انتشار گازهای گلخانه ای بسیار کم است. مقدار انرژی تولید شده به حجم آب و همچنین منابع آب موجود به ویژه در مناطق شهری بستگی دارد. سدهای هایدل قدرت در استفاده از این انرژی تجدیدپذیر مفید هستند.
 • انرژی زمین گرمایی :

 • این یک منبع پاک و تجدید پذیر است که از گرمای زمین به دست می آید. می توان آن را تقریباً از هر جایی برای تولید گرما و برق مهار کرد. می توان آن را در چشمه های آب گرم تشخیص داد، انرژی زمین گرمایی برای گرمایش و سرمایش منازل مسکونی و تولید برق استفاده می شود. انرژی زمین گرمایی پایدارترین سیستم انرژی است. کشوری سرد مانند ایسلند 25 درصد کل انرژی تولیدی کشور را از انرژی زمین گرمایی تولید می کند.
 • انرژی زیست توده :

 • برای ساختمان های سبز، انرژی زیست توده مساعدترین منبع انرژی است که در عین حال کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیست توده یک ماده آلی است که از گیاهان و حیوانات سرچشمه می گیرد و یک منبع انرژی تجدید پذیر ارزشمند است. زیست توده حاوی انرژی ذخیره شده از خورشید است که در هنگام سوختن به صورت گرما آزاد می شود. می توان آن را به سوخت زیستی مایع یا بیوگاز نیز تبدیل کرد. محصولات جانبی صنعت کشاورزی مانند چوب، کاه، نیشکر ممکن است منابع سبز باشند. اینها به صورت محلی و با هزینه کم برای حمایت از مسکن برای همه در دسترس هستند.
مفهوم نصب توربین شراب

معماران تحقیقات و دانش را به سمت توسعه ساختمان های سبز هدایت می کنند. و در نتیجه افزایش کارایی ساختمان ها با استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی، آب و مصالح. تأثیر طراحی خوب و استفاده از منابع پایدار در ساختمان از طریق طراحی، ساخت، بهره برداری و نگهداری بهتر، تأثیر قطعی بر سلامت انسان و محیط زیست دارد. با حمایت از منابع تجدیدپذیر محلی، اقتصاد جامعه تقویت می شود و در نتیجه مسکن ارزان قیمت ایجاد می شود و نابرابری اقتصادی کاهش می یابد.

گنجاندن منابع انرژی تجدیدپذیر در توسعه شهری

 

منابع:

 1. https://byjus.com/physics/renewable-energy/
 2. https://www.worldgbc.org/what-green-building
 3. https://www.re-thinkingthefuture.com/architects-lounge/a334-5-renewable-energy sources-that-are-going-to-impact-the-building-industry-in-the-future/
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=3642
اشتراک گذاری:
نویسنده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد معماری سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.