0
0

مزرعه خورشیدی چیست؟

69 بازدید

مزرعه خورشیدی یا پارک خورشیدی یا نیروگاه خورشیدی همان نیروگاه فتوولتائیک است. در واقع، یک سیستم برق فتوولتائیک متصل به شبکه در مقیاس بزرگ (سیستم PV) که برای تامین برق مصرفی طراحی شده است. این نیروگاهها یا به اصطلاح مزارع خورشیدی حتی برای تأمین برق مصرفی در سطح شهر نیز با بیان عمومی utility-scale solar استفاده می شود.
در مزارع خورشیدی منبع انرژی خورشیدی طریق ماژول های فتوولتائیک است که نور را مستقیماً به برق تبدیل می کند. با این حال، این با دیگر فناوری تولید خورشیدی در مقیاس بزرگ که از گرما برای به حرکت درآوردن انواع سیستم‌های ژنراتور معمولی استفاده می‌کند، متفاوت است و نباید آن را با نیروی خورشیدی متمرکز اشتباه گرفت. هر دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما تا به امروز، به دلایل مختلف، فناوری فتوولتائیک کاربرد بسیار گسترده‌تری در این زمینه داشته است. از سال 2019، سیستم های متمرکز حدود 3 درصد از ظرفیت انرژی خورشیدی در مقیاس کاربردی را تشکیل می دهند.
در برخی کشورها، ظرفیت پلاک نیروگاه های فتوولتائیک بر حسب مگاوات پیک (MWp) رتبه بندی می شود که به حداکثر توان خروجی DC نظری آرایه خورشیدی اشاره دارد. در کانادا، ژاپن، اسپانیا و ایالات متحده اغلب با استفاده از خروجی توان اسمی کمتر در واحد MWAC استفاده می شود، که معیاری است که مستقیماً با سایر اشکال تولید برق قابل مقایسه می باشد. واحد مگاولت آمپر (MVA) در میان سایر واحد ها دارای رتبه سوم بوده و کمتر رایج است. در حال حاضر اکثر مزارع خورشیدی در مقیاس حداقل 1 مگاوات بر ثانیه توسعه یافته اند، به طوریکه از سال 2018، بزرگترین نیروگاه های فتوولتائیک فعال جهان از 1 گیگاوات فراتر رفته است. در پایان سال 2019، حدود 9000 نیروگاه با ظرفیت ترکیبی بیش از 220 GWAC و مزارع خورشیدی بزرگتر از 4 MWAC (مقیاس ابزار) وجود داشت.
اکثر نیروگاه‌های فتوولتائیک موجود در مقیاس بزرگ متعلق به تولیدکنندگان مستقل برق هستند و مورد بهره برداری قرار می‌گیرند، اما مشارکت پروژه‌های اجتماعی و شرکت‌های برق در حال افزایش است. از سال ۲۰۱۰ نیز به دلیل شرایط بازار و همگانی تر شدن استفاده از انرژی تجدید پذیر به ویژه انرژی خورشیدی عده بسیار زیادی به این انرژی روی آورده‌اند و تقریباً میتوان گفت به مشوق خاصی برای احداث این نیروگاهها نیاز نیست.
شما هم اگر علاقه‌مند به راه اندازی مزرعه خورشیدی شخصی خود هستید و تمایل به کسب درآمد از این راه نیز دارید، هم‌اکنون با ما تماس بگیرید.
حتی در صورتی که علاقه‌مند هستید خود به تنهایی چنین نیروگاهی در زمین‌های خود احداث نمایید با شرکت در دوره های جامع آکادمی مازند سولار قادر به این امر خواهید بود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=1554
اشتراک گذاری:
ایمان حسن خانی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد مزرعه خورشیدی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.