0
0

تولید نوع جدید پنل خورشیدی مناسب تولید برق در شب 

96 بازدید

تولید نوع جدید پنل خورشیدی مناسب تولید برق در شب 

استقبال قابل توجه از انرژی خورشیدی در سراسر جهان موجب پیشرفت ابزار و تکنولوژی مربوط به این انرژی شده است. با این حال، یکی از انتقادات وارد بر بهره برداری از انرژی خورشیدی از طریق پنل خورشیدی ناتوانی و یا افت کارایی این پنل ها در طول شب بوده است. حال آنکه اخیرا محققان دانشگاه استنفورد نوعی سلول فتوولتاییک (PV) (سلول خورشیدی) ساخته‌اند که مناسب تولید شبانه‌ روزی انرژی خورشیدی می باشد. این سلول خورشیدی بر مبنای  فرایند سرمایش تابشی کار میکند.

به عبارت دیگر در شبهایی که آسمان صاف است این پنل خورشیدی با استفاده از حرارتی که از سطح سلول‌ های خورشیدی به شکل نور فروسرخ به فضا ساطع می‌شوند کار میکند. در واقع، دانشمندان با به کارگیری یک ژنراتور ترموالکتریک در پنل های خورشیدی معمولی، توانستند به میزان ۵۰ میلی‌ وات بر مترمربع برق در شبانه روز دست یابند.

* نگاهی کوتاه بر تکنولوژی این پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی مذکور در طول روز مانند یک پنل خورشیدی معمولی کار می‌کند و انرژی خورشید را جمع‌ آوری می نماید، سپس در فرایند معکوس طوری کار می کند تا  به تولید برق در شب ادامه دهد. باید توجه داشت کار این پنل ها در شب در صورتی امکان پذیر است که هیچ گونه ابری در آسمان نباشد زیرا وجود هرگونه ابر در شب می‌تواند با بازتاب تابش فروسرخ به زمین مانع از عملکرد این دستگاه شود.

طراحان و مخترعین این دستگاه خاطر نشان کردند که، برای راه‌اندازی این پنل های خورشیدی از مواد ارزان‌قیمت و معمولی استفاده نموده اند؛ به این معنی که می‌توان آن را با سلول‌های خورشیدی موجود ترکیب کرد و در مکان‌های دورافتاده که در آن‌ها منابع محدود است، به کار برد.

در همین حال، یکی از مهندسین  هواشناسی از دانشگاه استنفورد و یکی از نویسندگان این مقاله اظهار کرد:

«در مطالعه حاضر تا جایی که امکان داشت از مواد پیش پا افتاده و ساده استفاده شده است. با این حال میزان انتقال گرما بسیار رضایت بخش بود. همچنین،  گران‌ترین بخش یا قطعه استفاده شده در دستگاه، خود ترموالکتریک بود».

لازم به توضیح است که مقاله ای بر اساس مطالعه انجام شده با عنوان «تولید انرژی الکتریکی در شب به میزان ۵۰ میلی‌وات بر مترمربع با سرمایش تابشی سلول فتوولتاییک» در مجله علمی «اپلاید فیزیکس لترز» (Applied Physics Letters) منتشر شده است.

بر همین اساس پژوهشگران نیز امیدوارند که  بتوانند منبعی قابل اطمینان و پاک برای حدود ۷۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان که در حال حاضر بدون برق زندگی می‌کنند، فراهم کنند.

همچنین بر اساس مطالعه انجام شده، محققین طرح معتقدند که دستگاه تولید شده به عنوان یک منبع دائمی انرژی تجدیدپذیر هم برای روز و هم شب در مناطق خارج از شبکه برق قابل استفاده می باشد.در پایان باید گفت، تامین برق در طول شب در بسیاری از مناطق روستایی که به سیستم‌های مینی گرید یا خارج از شبکه وابسته‌اند، اغلب مستلزم نصب باتری اضافی است که مشکلات بسیاری را به دستگاه اضافه می‌کند.

از این رو، ساخت دستگاهی به منظور تولید انرژی در شب از سلول‌های خورشیدی موجود، محدودیت‌های تولید برق خورشیدی در روز را کاهش داده و نیاز به ذخیره باتری در سیستم‌های برق را کم کرده یا از بین می‌برد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=1930
اشتراک گذاری:
ایمان حسن خانی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تولید نوع جدید پنل خورشیدی مناسب تولید برق در شب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.