0
0

تغییرات آب و هوایی

254 بازدید

تغییرات آب و هوایی – سیاره در حال گرم شدن است، از قطب شمال تا قطب جنوب. از سال 1906، میانگین دمای سطح جهانی بیش از 1.6 درجه فارنهایت (0.9 درجه سانتیگراد) افزایش یافته است – حتی بیشتر در مناطق قطبی حساس. و تأثیرات افزایش دما منتظر آینده ای دوردست نیست – اثرات گرمایش جهانی در حال حاضر ظاهر می شود. گرما باعث ذوب یخچال‌ها و یخ‌های دریا ، تغییر الگوی بارش و حرکت حیوانات می‌شود.

بسیاری از مردم گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی را مترادف می دانند، اما دانشمندان ترجیح می دهند از “تغییر آب و هوا” در هنگام توصیف تغییرات پیچیده ای که اکنون بر آب و هوا و سیستم های آب و هوایی سیاره ما تأثیر می گذارد استفاده کنند. تغییرات آب و هوایی نه تنها شامل افزایش میانگین دما، بلکه رویدادهای شدید آب و هوایی، تغییر جمعیت و زیستگاه حیات وحش، بالا آمدن دریاها و طیف وسیعی از اثرات دیگر است. همه این تغییرات با ادامه افزودن گازهای گلخانه ای گرما به اتمسفر توسط انسان در حال ظهور است.

دانشمندان قبلاً این تأثیرات تغییر آب و هوا را مستند کرده اند:

 • یخ در سراسر جهان به ویژه در قطب های زمین در حال ذوب شدن است. این شامل یخچال های طبیعی کوهستانی، صفحات یخی پوشاننده غرب قطب جنوب و گرینلند و یخ های دریای قطب شمال است. در پارک ملی گلاسیر مونتانا، تعداد یخچال های طبیعی از بیش از 150 یخچال در سال 1910 به کمتر از 30 کاهش یافته است.
 • بسیاری از این یخ های ذوب شده به افزایش سطح دریا کمک می کند . سطح جهانی دریاها سالانه 0.13 اینچ (3.2 میلی متر) بالا می رود . این افزایش در سال‌های اخیر با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد و پیش‌بینی می‌شود در دهه‌های آینده شتاب بیشتری بگیرد.
 • افزایش دما بر حیات وحش و زیستگاه آنها تأثیر می گذارد. ناپدید شدن یخ گونه هایی مانند پنگوئن آدلی  در قطب جنوب را به چالش کشیده است ، جایی که برخی از جمعیت های شبه جزیره غربی تا 90 درصد یا بیشتر از بین رفته اند.
 • با تغییر دما، بسیاری از گونه ها در حال حرکت هستند . برخی از پروانه ها، روباه ها و گیاهان کوهستانی به سمت شمال یا مناطق مرتفع تر و خنک تر مهاجرت کرده اند.
 • بارندگی (باران و برف) در سراسر جهان به طور متوسط ​​افزایش یافته است . با این حال برخی از مناطق بیشتر را تجربه می کنندخشکسالی شدید ، افزایش خطر آتش سوزی جنگلی، از بین رفتن محصولات و کمبود آب آشامیدنی .
 • برخی از گونه ها – از جمله پشه ها ، کنه ها ، چتر دریایی و آفات محصولات کشاورزی – در حال رشد هستند. برای مثال ، رشد جمعیت سوسک‌های پوستی که از درختان صنوبر و کاج تغذیه می‌کنند، میلیون‌ها هکتار جنگلی را در ایالات متحده ویران کرده است.

 

 

 

اگر گرمایش ادامه یابد، اثرات دیگری نیز ممکن است در اواخر این قرن رخ دهد. این شامل:

 • انتظار می رود سطح دریاها تا پایان قرن بین 10 تا 32 اینچ (26 تا 82 سانتی متر) یا بیشتر افزایش یابد .
 • طوفان ها و دیگر طوفان ها احتمالا قوی تر می شوند. سیل و خشکسالی شایع تر خواهد شد. به عنوان مثال، بخش‌های بزرگی از ایالات متحده تا سال 2100 با خطر بالاتری از « مرگ‌خشكسالی » طولانی‌مدت چندین دهه مواجه هستند.
 • آب شیرین کمتری در دسترس خواهد بود، زیرا یخچال های طبیعی حدود سه چهارم آب شیرین جهان را ذخیره می کنند .
 • برخی از بیماری ها مانند مالاریا ناشی از پشه (و احیای مجدد ویروس زیکا در سال 2016 ) گسترش خواهند یافت.
 • اکوسیستم ها به تغییر خود ادامه خواهند داد: برخی از گونه ها به سمت شمال حرکت می کنند یا موفق تر می شوند. دیگران، مانند خرس های قطبی ، نمی توانند سازگار شوند و ممکن است منقرض شوند.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=3473
اشتراک گذاری:
نویسنده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تغییرات آب و هوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.