0
0

تبدیل معادن زغال سنگ ترکیه به مزارع خورشیدی

166 بازدید

تبدیل معادن زغال سنگ ترکیه به مزارع خورشیدی

بر اساس یک گزارش جدید، تقریبا نیمی از معادن زغال سنگ ترکیه برای تبدیل به مزارع خورشیدی مناسب هستند. باید گفت، طبق برآورد صورت گرفته، انرژی تولید شده ظرفیت خورشیدی کشور را تا 170 درصد افزایش می دهد و مهمتر از همه، برق کافی برای تامین برق 6.9 میلیون خانه تولید می کند.

تحقیقات گروه کمپین Europe Beyond Coal نشان می‌دهد که معادن زغال‌سنگ روباز در ترکیه آسیب‌های زیادی به آب و هوا و سلامت انسان وارد کرده‌اند. در حال حاضر، یک چهارم کل انتشار گازهای گلخانه ای ترکیه از زغال سنگ منشاء می گیرد که منجر به مرگ و میر زودرس می گردد.

در حال حاضر، زغال سنگ به عنوان کثیف ترین سوخت فسیلی در نظر گرفته می شود. این عامل بیش از 0.3 درجه سانتیگراد از 1 درجه سانتیگراد افزایش میانگین دمای جهانی بوده که آن را به تنها منبع افزایش دمای جهانی تبدیل می کند.

اما اگر معادن ترکیه به مزارع خورشیدی تبدیل شوند، سایت‌های جدید بهبود یافته می‌توانند نقش کلیدی در انتقال انرژی سبز داشته باشند.

در حالی که کشورهای سراسر اروپا به دنبال راه‌هایی برای افزایش سریع ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین و افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی هستند، این گزارش نشان می‌دهد که بخشی از راه‌حل در معرض دید عموم پنهان است.

منابع خبری در این زمینه خاطر نشان کردند:

«در یک برهه از تاریخ، معادن زغال‌سنگ که به اقلیم و جوامع ما آسیب وارد کرده است، می‌توانند نقشی حیاتی در کربن‌زدایی سیستم‌های انرژی و مقابله با بحران آب‌وهوایی (آتش‌سوزی‌های جنگلی ناشی از تغییرات آب و هوایی) داشته باشند».

ترکیه اخیراً با تصویب توافقنامه پاریس و تعیین یک هدف خالص، جاه‌طلبی‌های آب و هوایی خود را افزایش داده است. در واقع، استفاده از انرژی خورشیدی از معادن ترکیه باعث کاهش انتشار سالانه دی اکسید کربن آن به میزان معادل 50 میلیون مسافری می شود که از استانبول به رم پرواز می کنند.

همچنین باید گفت، این مطالعه تایید می کند که کشورهای دارای معادن زغال سنگ روباز بزرگ باید به آنها به عنوان “دارایی های انتقال انرژی تجدیدپذیر” نگاه کنند.

* چرا معادن زغال سنگ برای تبدیل به مزارع خورشیدی مناسب هستند؟

معادن زغال سنگ نسبت به زمین های بکر دارای مزیت هزینه ای هستند زیرا آنها با بسیاری از زیرساخت های لازم برای تاسیسات خورشیدی مجهز شده اند. بعبارتی، وقتی آنها را به سیستم‌های ذخیره‌سازی باتری پیشرفته مجهز می‌کنید، می‌توانند به طور مداوم یک بار پایه انرژی ارزان، تمیز و بدون فسیل را ارائه دهند.

بنابراین، واقعاً باید بر معادن زغال سنگ سرمایه گذاری کنیم.زیرا،تبدیل سایت‌های زغال‌سنگ باز به میزان قابل توجهی هزینه‌های انرژی را که در حال افزایش هستند کاهش می‌دهد.

تبدیل سایت‌های زغال‌سنگ باز به میزان قابل توجهی هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهد که در حال افزایش هستند.

Onur Akgül از Greenpeace Mediterranean در این زمینه بیان کرد:

«این تصمیم همچنین می‌تواند به جلوگیری از بدترین تأثیرات بحران آب‌ و هوایی، مانند آتش‌سوزی‌ ها و سیل‌ ها کمک می‌ کنیم».

در حقیقت تبدیل این معادن زغال سنگ 19 میلیارد کیلووات ساعت برق بدون فسیل تولید می‌کند که معادل یک سوم برق تولیدی ترکیه از زغال سنگ سخت و زغال سنگ وارداتی در سال 2021 است.

بر اساس این تحقیق انجام شده:

ترکیه یک غول خورشیدی خفته است! واقعاً باید از این پتانسیل کرد!

منبع: euronews

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=2012
اشتراک گذاری:
ایمان حسن خانی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تبدیل معادن زغال سنگ ترکیه به مزارع خورشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.