0
0

انرژی پاک چیست

243 بازدید

انرژی پاک انرژی است که از منابع تجدیدپذیر و بدون انتشار حاصل می شود که هنگام استفاده جو را آلوده نمی کند و همچنین انرژی صرفه جویی شده توسط اقدامات بهره وری انرژی.

درجاتی از تلاقی بین انرژی پاک و منابع انرژی سبز یا تجدیدپذیر وجود دارد ، اما آنها دقیقاً یکسان نیستند. برای درک تفاوت، ارزش درک معنای واقعی آن را دارد.

TWI و انرژی پاک

TWI در حال حاضر تخصص زیادی در منابع مختلف انرژی پاک و تجدیدپذیر، از جمله  انرژی باد ،  خورشیدی ،  برق آبی ،  جزر و مد  و  زمین گرمایی ایجاد کرده است . ما همچنین با بخش‌های مرتبط مانند  eMobility  و  ذخیره‌سازی انرژی تجدیدپذیر همکاری نزدیک داشته‌ایم .

TWI با همکاری با بسیاری از بزرگ‌ترین نام‌های صنعت، می‌تواند پروژه‌ها را از طراحی تا ساخت، تمدید طول عمر و موارد دیگر پشتیبانی کند.

انرژی پاک به چه معناست؟

انرژی پاک انرژی به دست آمده از منابعی است که آلاینده های هوا را آزاد نمی کنند، در حالی که انرژی سبز انرژی حاصل از منابع طبیعی است. تفاوت ظریفی بین این دو نوع انرژی وجود دارد حتی اگر اغلب از آنها به عنوان یکسان صحبت می شود.

انرژی تجدیدپذیر، نیرویی است که از منابعی تولید می شود که دائماً در حال تکمیل شدن هستند. این منابع انرژی تجدیدپذیر برخلاف سوخت‌های فسیلی و گاز تمام نمی‌شوند و شامل انرژی باد و خورشید می‌شوند .

با این حال، در حالی که بیشتر منابع انرژی سبز تجدیدپذیر هستند، همه منابع انرژی تجدیدپذیر سبز نیستند. به عنوان مثال، انرژی آبی یک منبع تجدیدپذیر است، اما برخی استدلال می کنند که سبز نیست، زیرا جنگل زدایی و صنعتی شدن مربوط به ساخت سدهای آبی می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

ترکیب کامل انرژی پاک در جایی اتفاق می‌افتد که انرژی سبز با انرژی‌های تجدیدپذیر، مانند انرژی خورشیدی و انرژی باد، ملاقات می‌کند.

یک راه آسان برای به خاطر سپردن تفاوت بین این انواع مختلف انرژی عبارت است از:

  • انرژی پاک = هوای پاک
  • انرژی سبز = منابع طبیعی
  • انرژی های تجدیدپذیر = منابع قابل بازیافت

چگونه کار می کند؟

انرژی پاک با تولید نیرو بدون تاثیرات منفی محیطی مانند انتشار گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن عمل می کند. بسیاری از انرژی های پاک نیز قابل تجدید هستند، از جمله انرژی باد، برخی منابع آبی و تولید انرژی خورشیدی.

چرا مهم است؟

مهمترین جنبه انرژی پاک، مزایای زیست محیطی به عنوان بخشی از آینده انرژی جهانی است. در حالی که منابع پاک و تجدیدپذیر منابع طبیعی جهان را نیز حفظ می کنند، خطر بلایای زیست محیطی مانند نشت سوخت یا مشکلات مربوط به نشت گاز طبیعی را نیز کاهش می دهند. با تنوع سوخت، از طریق نیروگاه های مختلف با استفاده از منابع انرژی مختلف، می توان منابع تغذیه قابل اعتمادی برای افزایش امنیت انرژی ایجاد کرد و اطمینان حاصل کرد که برای برآورده کردن خواسته های ما کافی است.

فواید

انرژی پاک مزایای زیست محیطی و اقتصادی مختلفی از جمله کاهش آلودگی هوا را به همراه دارد. عرضه متنوع انرژی پاک همچنین وابستگی به سوخت های وارداتی (و هزینه های مالی و زیست محیطی مرتبط با این امر را کاهش می دهد).

انرژی های پاک تجدیدپذیر همچنین دارای صرفه جویی ذاتی در هزینه هستند، زیرا نیازی به استخراج و حمل و نقل سوخت، مانند نفت یا زغال سنگ نیست، زیرا منابع به طور طبیعی خود را دوباره پر می کنند.

از دیگر مزایای صنعتی ترکیب انرژی پاک، ایجاد شغل برای توسعه، تولید و نصب منابع انرژی پاک در آینده است.

چگونه می توان از انرژی پاک استفاده کرد؟

انرژی پاک را می توان برای کاربردهای مختلف، از تولید برق گرفته تا گرمایش آب و موارد دیگر، بسته به منبع انرژی، استفاده کرد.

از انرژی خورشیدی می توان برای گرمایش و روشنایی ساختمان ها، تولید برق، گرمایش مستقیم آب، سرمایش و غیره استفاده کرد. پنل‌های خورشیدی اجازه می‌دهند انرژی خورشید جمع‌آوری شود و به برق تبدیل شود. پنل های خورشیدی اغلب برای کارهای کوچک الکتریکی مانند شارژ باتری ها استفاده می شوند، در حالی که بسیاری از مردم در حال حاضر از انرژی خورشیدی برای فانوس های کوچک باغ استفاده می کنند. با این حال، همین فناوری انرژی پاک را می‌توان تا پانل‌های بزرگ‌تر که برای تأمین برق خانه‌ها یا ساختمان‌های دیگر یا حتی نصب پنل‌های خورشیدی متعدد، مانند آرایه‌ای از پنل‌های خورشیدی اجتماعی برای تأمین برق کل شهرها، استفاده می‌شود، افزایش داد.

آب یکی دیگر از منابع پاک با کاربردهای شگفت انگیز است. واضح ترین نیروگاه های برق آبی هستند که جریان آب را از رودخانه ها، نهرها یا دریاچه ها برای تولید برق می گیرند. استفاده کمتر آشکار از آب از طریق لوله های شهری در شهرها و شهرها انجام می شود. با وجود آب زیادی که هر روز از طریق لوله‌های خانه‌ها می‌گذرد، حرکتی به سمت استفاده از این انرژی برای کمک به رفع نیازهای برق خانگی و سایر نیازها وجود دارد. با کوچکتر شدن ژنراتورها و هزینه کمتر برای ساخت، این استفاده از آب شهری به واقعیت روزانه نزدیکتر می شود.

نیروی باد با اتصال یک آسیاب بادی به یک ژنراتور کار می کند که تبدیل پره های آسیاب بادی را به برق تبدیل می کند. این شکل از انرژی برای قرن ها برای آسیاب غلات، پمپاژ آب یا انجام سایر کارهای مکانیکی استفاده می شده است، اما اکنون بیشتر برای تولید برق استفاده می شود. مزارع بادی خشکی و فراساحلی به طور فزاینده‌ای رواج پیدا می‌کنند، اما از نیروی باد می‌توان در مقیاس بسیار کوچک‌تری برای تولید برق استفاده کرد، حتی برای تامین منبع انرژی برای شارژ مجدد تلفن‌های همراه.

این نمونه‌ها از منابع تجدیدپذیر را می‌توان به سایرین اضافه کرد، مانند انرژی زمین گرمایی ، زیست توده و جزر و مد، که همگی مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند.

آینده انرژی پاک

آینده انرژی های پاک روشن به نظر می رسد، زیرا سال های اخیر نشان می دهد که ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در سطح جهان بیشتر از مجموع ظرفیت های سوخت فسیلی و هسته ای جدید نصب شده است. منابع تجدیدپذیر اکنون بیش از یک سوم ظرفیت برق نصب شده در سطح جهان را تشکیل می دهند. به عنوان نمونه ای از این رشد، چهارشنبه 10 ژوئن 2020 برای اولین بار در تاریخ بریتانیا دو ماه از انرژی صرفاً از انرژی های تجدید پذیر بود.

با ادامه رشد جمعیت جهان، تقاضای فزاینده ای برای انرژی وجود دارد و منابع تجدیدپذیر پاسخی برای ارائه راه حل های انرژی پایدار هستند و در عین حال از سیاره زمین در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت می کنند.

استفاده از انرژی پاک فقط در سطح ملی اتفاق نمی افتد، زیرا شهرها و ایالت ها نیز سیاست هایی را برای افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر اتخاذ می کنند. در ایالات متحده، 29 ایالت مجموعه‌ای از انرژی‌های تجدیدپذیر را تعیین کرده‌اند تا درصد معینی از انرژی مصرف‌شده باید از منابع تجدیدپذیر تأمین شود و بیش از 100 شهر در سراسر جهان اکنون حداقل 70 درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. همانطور که شهرهای بیشتری به سمت تبدیل شدن به 100٪ تجدیدپذیر می روند، شرکت ها نیز با خرید سطوح بی سابقه انرژی تجدید پذیر نقشی ایفا می کنند.

البته به دلیل محدود بودن سوخت‌های فسیلی، منطقی است که آینده تجدیدپذیر باشد و بنابراین انتظار می‌رود که تعداد منابع تجدیدپذیر همچنان افزایش یابد و هزینه را نیز کاهش دهد.

چگونه انرژی پاک می تواند گرمایش جهانی را کاهش دهد؟

بشر بیش از 150 سال است که از سوخت های فسیلی استفاده می کند و با افزایش استفاده از آنها، انتشار گازهای گلخانه ای که هنگام سوزاندن این سوخت ها تولید می شود نیز افزایش یافته است. این گازهای گلخانه ای گرما را در جو به دام می اندازند و باعث افزایش دمای زمین می شوند. این گرم شدن کره زمین یکی از علائم تغییرات آب و هوایی است که شاهد افزایش رویدادهای آب و هوایی شدید، تغییر زیستگاه ها و جمعیت حیات وحش، بالا آمدن سطح آب دریاها و اثرات دیگر بوده است.

از آنجایی که منابع انرژی تجدیدپذیر گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن منتشر نمی کنند، به گرم شدن کره زمین کمکی نمی کنند. این منابع تجدیدپذیر به این معنی است که تغییرات آب و هوایی در حال پیشرفت نیست، در حالی که اقداماتی مانند احیای جنگل می تواند به کاهش آسیب هایی که قبلاً به اقلیم وارد شده کمک کند و گرمایش جهانی را کاهش دهد.

آیا انرژی پاک می تواند جایگزین سوخت های فسیلی شود؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انسان ها برای چندین دهه از سوخت های فسیلی استفاده می کنند، به این معنی که تغییر به سمت انرژی پاک نسبتاً اخیر بوده است. در نتیجه، منابع انرژی تجدیدپذیر هنوز غیرقابل پیش‌بینی هستند و هنوز نیازهای جهانی ما را برآورده نمی‌کنند. این بدان معناست که انرژی های تجدیدپذیر هنوز با منابع انرژی مبتنی بر کربن تکمیل می شود.

با این حال، اعتقاد بر این است که نیازهای انرژی ما را می توان با ذخیره کارآمد انرژی تجدیدپذیر متعادل کرد، بنابراین می توان از آن در صورت وجود تقاضا استفاده کرد. کارهای زیادی برای بهبود زیرساخت‌ها و قابلیت‌های ذخیره‌سازی انرژی پاک انجام می‌شود و کارشناسان می‌گویند که انرژی تجدیدپذیر پاک می‌تواند تا سال 2050 جایگزین سوخت‌های فسیلی شود.

انرژی پاک چگونه به اقتصاد ما کمک خواهد کرد؟

مزایای مالی مربوط به انرژی پاک وجود دارد، از جمله به دلیل ایجاد کار برای بهبود زیرساخت ها، تولید راه حل های انرژی پاک و نصب و نگهداری آنها. انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک بخش‌هایی در حال رشد هستند، زیرا جهان شروع به دور شدن از سوخت‌های فسیلی می‌کند، به این معنی که فرصت‌های بیشتری در حوزه‌هایی از eMobility گرفته تا تولید و ذخیره‌سازی برق به وجود خواهد آمد.

تخصص حاصل از توسعه این راه‌حل‌های برق نسل بعدی می‌تواند برای کسانی که به آن دست می‌یابند مفید باشد و به کسانی که در مصرف انرژی پاک کند هستند، کار و قرارداد ارائه می‌دهد.

البته، پیامدهای مالی انرژی پاک تنها بخشی از داستان است، زیرا انگیزه واقعی در پشت انرژی پاک ایجاد آینده ای بهتر برای سیاره زمین است. اما با کاهش مصرف سوخت فسیلی، پاداش‌های مالی مرتبط نیز کاهش می‌یابد، به این معنی که انرژی پاک نه تنها برای محیط‌زیست مفید است، بلکه گامی رو به جلو برای صنعت نیز محسوب می‌شود.

چگونه می توانیم انرژی پاک دریافت کنیم؟

انرژی پاک را می توان از منابع مختلفی به دست آورد که در کنار هم قرار گرفتن آنها می تواند راه حل هایی برای تمام نیازهای انرژی ما ایجاد کند.

  • نور خورشید فراوان ترین و آزادانه ترین منبع انرژی روی کره زمین است، در واقع مقدار انرژی خورشیدی که در یک ساعت به زمین می رسد برای تامین انرژی مورد نیاز کل سیاره برای یک سال تمام کافی است. البته انرژی خورشیدی محدود به زمان روز، فصول سال و موقعیت جغرافیایی است. با وجود این، انرژی خورشیدی هم اکنون در سطح بزرگ و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • نیروی باد یکی دیگر از منابع فراوان انرژی پاک است که مزارع بادی سهم خوبی در تولید برق در بریتانیا و جاهای دیگر دارند. در حال حاضر، در حالی که انرژی باد داخلی «خارج از شبکه» در دسترس است، هر ملکی برای یک توربین بادی مناسب نیست.
  • نیروی آبی یا آبی یکی از توسعه یافته ترین منابع انرژی پاک از نظر تجاری است. این منبع انرژی قابل اطمینان تر از انرژی باد یا خورشید است و همچنین امکان ذخیره سازی آسان انرژی تولید شده را فراهم می کند تا بتوان از آن مطابق با تقاضا استفاده کرد. انرژی آبی شهری نیز در حال بررسی است، به این معنی که در آینده می‌توان شاهد استفاده از جریان آب از طریق لوله‌های خانه‌هایمان برای تولید برق باشیم. نیروی جزر و مدی نسخه بزرگی از نیروگاه آبی است و اگرچه منبع انرژی ثابتی را ارائه نمی دهد، اما بسیار قابل پیش بینی و قابل اعتماد است.
  • TWI در کار زیادی برای پیشبرد نیروی زمین گرمایی، که گرمای طبیعی زیر سطح زمین را مهار می کند، مشارکت داشته است. این منبع که برای گرم کردن خانه ها یا تولید برق استفاده می شود، در برخی مناطق موثرتر از مناطق دیگر است. به عنوان مثال، ایسلند دارای منابع زمین گرمایی فراوان و به راحتی قابل دسترسی است، در حالی که گرمای زمین گرمایی در بریتانیا، در مقایسه، بسیار کمتر آزادانه در دسترس است.
  • زیست توده از سوخت جامد ایجاد شده از مواد گیاهی برای تولید برق استفاده می کند. اگرچه این منبع انرژی هنوز به سوزاندن مواد آلی نیاز دارد، اما این چوب نیست و اکنون نسبت به گذشته بسیار تمیزتر و کارآمدتر از انرژی است. استفاده از زباله های کشاورزی، صنعتی و خانگی به عنوان سوخت جامد، مایع و گاز نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه دارای مزایای زیست محیطی نیز می باشد.

آیا انرژی پاک واقعاً پاک است؟

همه منابع انرژی پاک طبق تعریف «پاک» هستند، اما همه منابع انرژی تجدیدپذیر پاک نیستند. به عنوان مثال، سوزاندن چوب از جنگل‌های مدیریت شده پایدار می‌تواند تجدیدپذیر باشد، اما تمیز نیست زیرا دی اکسید کربن را در جو آزاد می‌کند.

برای پاک بودن واقعی، هزینه کربن تولید و ذخیره سازی باید صفر باشد، و اینجاست که منابعی مانند انرژی خورشیدی و انرژی باد به عنوان پاک و تجدیدپذیر در نظر گرفته می شوند.

نتیجه گیری/خلاصه

به نظر می رسد انرژی پاک آینده ای برای نیازهای انرژی بشر در سراسر جهان باشد زیرا اتکا به سوخت های فسیلی همچنان رو به کاهش است. همانطور که حرکت به سمت انرژی های پاک، سبز و تجدیدپذیر ادامه دارد، هزینه ها کاهش می یابد و کار برای توسعه و نصب این راه حل های جدید برق ایجاد خواهد شد.

بیشتر و بیشتر مردم مزایای زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی انرژی پاک را تشخیص می دهند و با ثبت نام بیشتر شهرها، ایالت ها و ملت ها در دستور کار انرژی سبز، این امر به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=3546
اشتراک گذاری:
نویسنده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد انرژی پاک چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.