0
0

انرژی هیدروالکتریک یا برق آبی چیست

34 بازدید

انرژی هیدروالکتریک که به آن نیروی هیدروالکتریک یا برق آبی نیز می گویند ، شکلی از انرژی است که از نیروی آب در حال حرکت (مانند جریان آب بر روی آبشار) برای تولید برق استفاده می کند. مردم هزاره ها از این نیرو استفاده کرده اند. بیش از 2000 سال پیش، مردم یونان از آب جاری برای تبدیل چرخ آسیاب خود برای آسیاب گندم به آرد استفاده می کردند.

انرژی هیدروالکتریک چگونه کار می کند؟

اکثر نیروگاه های برق آبی دارای یک مخزن آب، یک دروازه یا دریچه برای کنترل میزان جریان آب از مخزن ، و یک خروجی یا مکانی هستند که آب پس از سرازیر شدن به پایین در آنجا به پایان می رسد. آب درست قبل از سرریز شدن بالای سد یا سرازیر شدن به پایین تپه، انرژی بالقوه ای به دست می آورد. انرژی پتانسیل با سرازیر شدن آب به انرژی جنبشی تبدیل می شود. از آب می توان برای چرخاندن پره های یک توربین برای تولید برق استفاده کرد که بین مشتریان نیروگاه توزیع می شود.

انواع نیروگاه های برق آبی

سه نوع مختلف از نیروگاه های برق آبی وجود دارد که رایج ترین آنها تاسیسات توقیف است.

نوع اول:

در تاسیسات آبگیری، از سد برای کنترل جریان آب ذخیره شده در استخر یا مخزن استفاده می شود . زمانی که انرژی بیشتری مورد نیاز باشد، آب از سد خارج می شود. هنگامی که آب آزاد می شود، جاذبه زمین را فرا می گیرد و آب از طریق یک توربین به سمت پایین جریان می یابد . همانطور که پره های توربین می چرخند، یک ژنراتور را تغذیه می کنند.

نوع دوم:

دیگری از نیروگاه های برق آبی ، تاسیسات انحرافی است. این نوع گیاه به دلیل عدم استفاده از سد منحصر به فرد است. در عوض، از مجموعه ای از کانال ها برای هدایت آب جاری رودخانه به سمت توربین های نیروگاه ژنراتور استفاده می کند .

نوع سوم:

نیروگاه، تاسیسات پمپاژ-ذخیره ای نامیده می شود. این نیروگاه انرژی تولید شده از انرژی خورشیدی، بادی و هسته ای را جمع آوری کرده و برای استفاده در آینده ذخیره می کند. این نیروگاه با پمپاژ آب در سربالایی از یک استخر در ارتفاع پایین تر به مخزنی که در ارتفاع بالاتر قرار دارد، انرژی ذخیره می کند. هنگامی که تقاضا برای برق زیاد باشد، آب واقع در استخر بالاتر آزاد می شود. همانطور که این آب به سمت مخزن پایینی جریان می یابد، توربین را برای تولید برق بیشتر می چرخاند.

انرژی هیدروالکتریک چقدر در سراسر جهان استفاده می شود؟

انرژی آبی متداول ترین منبع تجدیدپذیر برق است. چین بزرگترین تولید کننده برق آبی است. دیگر تولیدکنندگان برتر انرژی آبی در سراسر جهان عبارتند از: ایالات متحده، برزیل، کانادا، هند و روسیه. تقریباً 71 درصد از کل برق تجدیدپذیر تولید شده روی زمین از انرژی آبی است.

بزرگترین نیروگاه برق آبی جهان کدام است؟

سد Three Gorges در چین که رود یانگ تسه را مهار می کند، بزرگترین سد برق آبی جهان از نظر تولید برق است. طول این سد 2335 متر (7660 فوت) و ارتفاع 185 متر (607 فوت) است و ژنراتورهای کافی برای تولید 22500 مگاوات برق دارد.

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=3440
اشتراک گذاری:
نویسنده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد انرژی هیدروالکتریک یا برق آبی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.