0
0

انرژی دریایی چیست؟

1221 بازدید

انرژی دریایی که با نام‌های هیدروکینتیک یا انرژی تجدیدپذیر دریایی نیز شناخته می‌شود، یک منبع انرژی تجدیدپذیر است که از حرکت طبیعی آب، از جمله امواج، جزر و مد و جریان‌های رودخانه و اقیانوس به‌کار می‌رود. انرژی دریایی را می‌توان از طریق فرآیندی به نام تبدیل انرژی حرارتی اقیانوس از تفاوت‌های دمایی آب نیز بهره برد.

فرصت ها برای مهار انرژی دریایی فراوان است. کل منابع  موجود در ایالات متحده معادل تقریباً 57٪ از کل تولید برق ایالات متحده در سال 2019 است. حتی اگر تنها بخش کوچکی از این پتانسیل منابع فنی به دست بیاید، فناوری های دریایی سهم قابل توجهی در نیازهای انرژی کشور خواهند داشت. . محققان در حال آزمایش و به کارگیری فناوری های جدید با هدف بهره برداری از انرژی از این منابع آبی فراوان هستند.

این انرژی پاک  چگونه کار می کند؟

فناوری های انرژی دریایی از انرژی جنبشی امواج، جریان ها، جزر و مد و انرژی حرارتی آب های سرد عمیق به آب های سطحی برای تولید انرژی پاک استفاده می کنند. برای مثال، برخی مبدل‌های انرژی موج از شناورها برای گرفتن انرژی از حرکت عمودی و افقی اقیانوس استفاده می‌کنند، در حالی که توربین‌ها می‌توانند انرژی ناشی از جزر و مد و جریان را مهار کنند.

بیشتر فناوری‌های این انرژی در دریا غوطه‌ور می‌شوند، به این معنی که انرژی پاک تولید می‌کنند و در عین حال مناظر زیبای اقیانوس و آب را حفظ می‌کنند. این فناوری‌ها همچنین می‌توانند به تلاش‌های اضافی مانند مطالعه اقیانوس بدون نقشه، تصفیه سیستم‌های نمک‌زدایی برای تامین آب آشامیدنی تمیز و کاوش بیشتر در کاربردهای اقتصاد آبی کمک کنند.

مزایای استفاده از انرژی دریایی

چرا از این انرژی استفاده کنیم؟

این انرژی طیف گسترده ای از مزایای را برای جوامع و ذینفعانی ارائه می دهد که ممکن است روزی از منبع انرژی استفاده کنند. انرژی دریایی می‌تواند از امواج، جزر و مد، جریان‌ها و تفاوت‌های دمایی آب استفاده کند تا حتی برای جوامعی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است، نیروی ضروری فراهم کند. منبع انرژی دارای مزایای مختلفی است که نشان می دهد چرا نقش مهمی در دستیابی به اهداف انرژی پاک انقدر اهمیت دارد. در زیر چند مزیت مهم انرژی دریایی ذکر شده است که می تواند به کشور ها کمک کند  تا سال 2035 به برق 100 درصد پاک و تا سال 2050 به انتشار خالص صفر برسد.

مزایا و مزایای انرژی دریایی

  • یک منبع انرژی تجدید پذیر و پاک است که برای تولید برق تنها به حرکت طبیعی آب نیاز دارد.
  • به دلیل ماهیت چرخه ای امواج، جزر و مد و جریان ها بسیار قابل پیش بینی است .
  • قابل پیش بینی بودن و چرخه های روزانه و فصلی آن به آن اجازه می دهد تا مکمل سایر منابع انرژی مانند خورشید و باد باشد که تولید برق آنها معمولاً در زمانی که امواج و جزر و مد قوی تر هستند کاهش می یابد.
  • یک منبع انرژی انعطاف پذیر است . که معمولاً نزدیک به جایی که برق مورد نیاز است قرار می‌گیرند، به خطوط انتقال کوتاه نیاز دارند که از قابلیت اطمینان و انعطاف‌پذیری شبکه برق پشتیبانی می‌کنند.
  • می تواند انرژی را برای جوامع دورافتاده، ساحلی و جزیره ای تامین کند . با استفاده از آبی که این جوامع را احاطه کرده است، انرژی دریایی می تواند ریزشبکه هایی را تامین کند که خانه ها و مشاغل این جوامع را پشتیبانی می کنند .
  • فن‌آوری‌های انرژی دریایی راه را برای نوآوری‌های دیگر در بخش دریایی باز می‌کند، مانند تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی پاک و تامین انرژی برای اکتشاف دریا و اقیانوس .
  • توانایی ایجاد شغل و تامین انرژی های تجدیدپذیر را برای جوامع دورافتاده یا روستایی دارد. با به کارگیری فناوری های دریایی برای تولید انرژی، احتمالاً در جوامع دورافتاده ساحلی یا جزیره ای، مشاغل در آنجا باقی خواهند ماند. زیرا صرف نظر از اینکه سیستم ها در کجا ساخته می شوند، باید افرادی به صورت محلی برای راه اندازی و نگهداری آنها وجود داشته باشند.
  • این جامعه به متخصصانی نیاز دارد که در مجموعه متنوعی از مشاغل شامل تحقیقات، سیاست، علوم زیست محیطی، بوم شناسی، مهندسی، ارتباطات و اطلاع رسانی و غیره مشارکت داشته باشند.
  • در دنیای واقعی و عملی تجربه کار در اقتصاد آبی بسازید – صنعتی چند تریلیون دلاری که دو برابر نرخ بقیه اقتصاد جهانی رشد می کند.

 

مطالب بیشتر:

سوخت های مصنوعی چه هستند؟

انرژی از زباله ( EfW ) مروری به چگونگی تولید انرژی از زباله

انرژی هیدروالکتریک یا برق آبی چیست

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mazandsolaracademy.ir/?p=3493
اشتراک گذاری:
نویسنده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد انرژی دریایی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.